Zamknij

Poradnik pogrzebowy

ornament

W momencie śmierci Bliskiej Osoby najczęściej nie posiadamy wystarczającej wiedzy, jakie podjąć kolejne kroki. Dlatego proponujemy Państwu skorzystanie z naszego poradnika. W nim zamieściliśmy najważniejsze informacje, co zrobić w momencie utraty bliskiej nam Osoby.

1. Najpierw konieczne jest stwierdzenie zgonu oraz uzyskanie karty zgonu, który uprawnia zakład pogrzebowy do przewozu ciała Osoby Zmarłej. Uprawnienia do wystawienia karty zgonu posiada jedynie lekarz. Jeżeli śmierć nastąpiła w domu, należy powiadomić lekarza rodzinnego (w dzień) lub lekarza pogotowia (wieczorem oraz w nocy, a także w dni świąteczne) dzwoniąc pod nr 999 lub 112 (z telefonów komórkowych). Jeśli śmierć nastąpiła w szpitalu – kartę zgonu wystawia lekarz prowadzący oddział, na którym zmarł dany pacjent.

2. Po otrzymaniu karty zgonu zakład pogrzebowy zajmie się przewiezieniem ciała Zmarłego do chłodni.

3. Następnie przedstawiciel zakładu pogrzebowego, po wcześniejszym podpisaniu upoważnienia przez rodzinę Zmarłego, udaje się do Urzędu Stanu Cywilnego w celu wystawienia aktu zgonu na podstawie karty zgonu wystawionej wcześniej przez lekarza. Do uzyskania aktu zgonu konieczny jest także dowód osobisty Zmarłej Osoby. W Zakładzie Pogrzebowym Roch&Abel we Wrocławiu – oprócz takiej właśnie pomocy – znajdą także Państwo wsparcie w‍‍‍ kwestii uzyskania zasiłku pogrzebowego i kompleksowej organizacji pogrzebu.

4. Prosimy pamiętać, że to Klient posiada pełną suwerenność i wolność w wyborze zakładu pogrzebowego, który zajmie się przygotowaniem uroczystości żałobnych.

W biurze zakładu pogrzebowego, który Państwo wybiorą, konieczne jest przedłożenie następujących dokumentów:

 • karta zgonu
 • dowód osobisty Zmarłej Osoby
 • dowód osobisty wnioskodawcy
 • legitymacja wnioskodawcy w przypadku pobierania emerytury lub renty
 • zaświadczenie z zakładu pracy dla Zmarłego w przypadku, gdy Zmarły był objęty ubezpieczeniem rentowym (wzór zaświadczenia do uzyskania w biurze naszego zakładu pogrzebowego)
 • legitymacja zmarłego emeryta/rencisty lub ostatni odcinek renty bądź emerytury.

Te ostatnie dokumenty są konieczne do uruchomienia procedury kredytowania kosztów pogrzebu w ramach zasiłku pogrzebowego.

5. Po dostarczeniu dokumentów oraz dopełnieniu wszelkich formalności urzędowych, wraz z zakładem pogrzebowym dokonują Państwo koniecznych ustaleń typu:

 • data pogrzebu lub kremacji
 • wybór cmentarza i miejsca pochówku
 • wybór trumny lub/i urny
 • wybór rodzaju obrządku religijnego lub ustalenie szczegółów pogrzebu świeckiego.
 • wieńce, półwieńce, bukiety pogrzebowe

W dalszej kolejności Zakład Pogrzebowy Roch&Abel we Wrocławiu przystępuje do realizacji ustaleń – za każdym razem dokładając wszelkich starań, aby odpowiadały one Państwa oczekiwaniom.